لطفا تا بارگذاری کامل تصاویر منتظر بمانید

ویلا برادر بزرگ‌تر – فینالیست جایزه معمار ۹۶

طراحی ویلا برادر بزرگ‌تر توسط معمار بنام ایرانی، علیرضا تغابنی انجام‌شده است. ویلایی زیبا که با یک ساختار فضایی خاص، در لواسان تهران ساخته‌شده است و توانسته خود را در بین فهرست فینالیست جایزه معمار ۹۶ قرار دهد. با آرک دپارت همراه باشید.

نام: ویلا برادر بزرگ‌تر
معمار: دفتر معماری دیگر – علیرضا تغابنی
تیم طراحی: شهناز گوهر بخش، حمید محمدی، سمانه مظفر، مروارید ممیزان
مکان: لواسان
طراحی منظر و نورپردازی: دفتر دیگر
تاریخ: ۲۰۱۷
مساحت: ۸۰۰ مترمربع
نوع کاربری: مسکونی
طراح سه‌بعدی: پیمان نوذری
عکاس: مجید جهانگیری
جوایز: فینالیست جايزه معمار ۹۶ در بخش ساختمان‌های مسکونی تک‌واحدی

ساختار فضایی ویلا برادر بزرگ‌تر، مبتنی بر چگونگی ترکیب سقفی چتر گونه است که در زیر آن یک استخر، شبیه کاسه قرارگرفته است. این دو عنصر در پلان و طرح به‌طور تقریبی مشابه هم هستند. سقف این ویلا عمدتاً در طبقه بالا قرار دارد و ویلا را پوشش می‌دهد و در طبقه پایین، یک تراس قرارگرفته که همانند عرشه برای استخر است و نشیمنی ایده آل در فضای باز برای ساکنین ایجاد کرده است.

به‌عبارت‌دیگر، ویلا برادر بزرگ‌تر بک مکعب است که تحت تأثیر رویدادهای درون خود ملتهب شده و این التهاب که برآمده از برنامه‌ریزی و استراتژی کارکردی پروژه است، به‌طورقطع ویلا را در مرز ساختمان‌های شیب‌دار و مکعبی قرار داده است.

طبقه زیرزمین ویلا برادر بزرگ‌تر به فضاهای پارکینگ، نگهبانی، انبار و … اختصاص داده‌شده است و طبقه همکف شامل ساختمان اصلی، اتاق‌خواب و ساختمان جداگانه دیگر است و نشیمن، استخر و سالن ورزشی در طبقه اول قرارگرفته‌اند.

دسترسی اصلی به ساختمان ویلا برادر بزرگ‌تر، از طریق پلکان جانبی انجام می‌شود که از بیرون ساختمان شبیه به یک شئ پر و خالی و مجسمه مانند است و از طریق یک پل به ساختمان متصل می‌شود که مسیر اصلی ورود به طبقه بالا و فضاهای عمومی است. همچنین دسترسی به طبقه همکف به‌صورت جداگانه از بیرون است.

به‌طورکلی معماری ساختممان ویلا برادر بزرگ‌تر به صورتی است که پس از ورود بیننده با فضاها و دیدگاه‌های مختلف روبرو می‌شود؛ از کوچه یک‌طرف بسته تا کوچه دو طرف بسته، از راه‌پله ورودی با ارتفاع کم تا فضاهای عمومی که به‌تدریج دیده می‌شوند و انقباض و انبساط متعدد.

برای مشاهده پروفایل دفتر دیگر – علیرضا تغابنی کلیک کنید.

جمع آوری اطلاعات| تحریریه آرک دپارت
منبع: archdaily

اگر در حوزه‌ی معماری و ساختمان فعالیت می‌کنید هم‌اکنون در آرک‌دپارت ثبت‌نام کنید، اطلاعات خود را ثبت و پروژه ها یا محصولات خود را بارگذاری کنید و کسب و کار خود را گسترش دهید.

یک نظر
  1. mohsen faghihi 6 ماه پیش

    سفیدی بیش از حد این خونه روح زیبای رنگ سفید رو ازش گرفت
    کاش کمی بیشتر رنگ تضاد به کار گرفته میشد.
    مدت کوتاهی میشه این جا سر کرد
    زود خسته میشه کاربر.

نظری دارید ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

کلیه مطالب و حقوق وب سایت متعلق به آرک دپارت می باشد استفاده از مطالب و تصاویر وب سایت تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به وب سایت آرک دپارت مجاز می باشد

اطلاعات خود را وارد کنید

یا    

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account