لطفا تا بارگذاری کامل تصاویر منتظر بمانید

طراحی و بازسازی ویلا پورکان / رتبه اول جایزه معمار ۹۳

طراحی و بازسازی ویلا پورکان توسط گروه معماری زاو در سال ۹۳ انجام‌شده است. این ویلا متروکه در جهت پاسخگویی به نیاز کارفرمایان (مژده قدوسی و علی کامران) که قصد ایجاد یک ویلای خاص در زمین موروثی خود داشتند بازسازی‌شده است؛ ویلایی با خاصیت بهره بری از سه‌دری و معماری ایرانی که چرخه فضاهای معاصر و مفید به آن بازگردانده شده است. با آرک دپارت همراه باشید تا با رتبه اول جایزه معمار ۹۳ در بخش بازسازی آشنا شوید.

نام: ویلای پورکان
معمار: گروه معماری زاو – محمدرضا قدوسی
تیم طراحی: فاطمه رضایی فخر آستانه، سروش مجیدی
مکان: چالوس، روستای پورکان
طراحی منظر: مریم مغاره
تاریخ: ۲۰۱۵
مساحت زیربنا: ۱۴۲ مترمربع
نوع کاربری: مسکونی
تأسیسات مکانیکی: کیانوش محمدی
تأسیسات الکتریکی: علی غنی زاده
عکاسان: پرهام تقی اف، سروش مجیدی
جوایز: رتبه اول جايزه معمار ۹۳ در بخش بازسازی

گسترش و توسعه هدفمند در هندسه موجود ویلا پورکان، به ایجاد یک هندسه ملموس بین فضاهای بسته و باز و بسته کمک می‌کند، به‌طوری‌که در برش طولی بنا دیده می‌شود. در بازسازی این ویلا هندسه‌ی سقف‌ها در مرز مشترک بنا و فضای باز ارتفاع می‌گیرد تا پیوستگی فضای ویلا و باغ را به حداکثر برساند.

بازشوهای موجود در نمای اصلی، باعث شده بخش عمده‌ای از فضای باز به فضای بسته نفوذ کند تا در فصول معتدل فضای داخلی بنا، شبیه به ایوان عمل کند که این ایوان به هنگام آب‌تنی ساکنین در استخر مانند چتری، سایه‌ای مطلوب در اختیارشان قرار دهد.

با در نظر گرفتن فضایی یکپارچه، امکان توسعه‌ی این کیفیت تا تراز دوم بنا هم امکان‌پذیر شد. طبقه دوم به‌عنوان فضایی چندمنظوره‌ای جهت استراحت، خواب، معاشرت، مطالعه و… قرار می‌گیرد. این فضا که کف غیر مسطح دارد، امکان تجربه‌ی فضایی جدیدی نظیر زندگی در سطوح پله‌ای داخل یک فضا به کاربران می‌دهد. این فضا در تضاد با فضای تراز اول کم‌نور، شمالی و دنج است.

نور این فضا که منظره‌ی متوسطی دارد، طیفی از سبز و قرمز است. ایده‌ی شیشه‌های رنگی از عکسی که کارفرما روی صفحه‌ی اینستاگرام خود گذاشته بود به کار گرفته شد.  شیشه‌های رنگی، شیشه‌های سند بلاست و شیشه‌های ساده تجربیات متفاوتی از نور را بر هندسه حاصل از صفحات متقاطع بنا به‌‌ دست می‌دهند. این هندسه که در محدوده‌ی «محدودیت‌ها» صورت‌مسئله بازسازی ویلای پورکان می‌گنجد، سه فضای کلی به وجود آورده، فضای استراحت، آشپزخانه و آتریوم سه‌بعدی که دارای مکان‌های سؤال‌برانگیز و دست‌نیافتنی است، این فضاها با یک «سه‌دری» به فضای باز ارتباط دارند.

«سه‌دری» امروزی ویلا پورکان، مقیاس بزرگی یافته است تا شیشه‌های رنگی‌اش معماری هموژن داخل و خارج بنا را متأثر کند. سه‌دری آن‌قدر امروزی شده است که اگر بازگو نکنیم کسی متوجه نمی‌شود «سه‌دری» است و ژن فارسی دارد.

متریال به‌کاررفته در ویلا پورکان، سیمان زبره معمولی است که کل نمای خارجی را پوشش داده است. این متریال با پوشش رنگ نانوی چرک گریز و رطوبت گریز کاملاً پوشیده شده است تا طول عمر بهتری داشته باشد. جزئیات آبروی بام هم به نحوی است که نیازی به تعبیه آبروی فلزی و خروجی بر روی بام نباشد. همان‌طور که ازاره خارجی ویلا حذف گردیده و پوشش گیاهی دور ساختمان را محصور کرده است تا تصور شود ساختمان باظرافت از آسمان جدا می‌شود و در باغ فرو می‌رود.

در داخل بنا نیز ازاره‌ای از جنس آلومینیوم با پروفیل مخصوص سفارش داده‌شده است تا دیوارها با دستی باریک از کف بتنی سفید جدا شوند، دیوارهای داخلی گچ برگ و کف بنا و محوطه بتن سفید است.

نور، هندسه، مصالح هموژن و جزییات مینیمال، مکانی منحصربه‌فرد را به وجود می‌آورند تا کارفرمایان جوان و دوستان‌شان سبک زندگی اجتماعی خود را در آن جاری کنند، لذت ببرند و لذت ببرند و از میان بروند.

از نکات مهم در طراحی و بازسازی ویلا پورکان، طراحی بی‌نظیر پنجره‌های ویلا است که ارتباط مناسبی بین باغ و بنای ایجاد می‌کند.

جمع آوری اطلاعات| تحریریه آرک دپارت
منبع: zavarchitect

اگر در حوزه‌ی معماری و ساختمان فعالیت می‌کنید هم‌اکنون در آرک‌دپارت ثبت‌نام کنید، اطلاعات خود را ثبت و پروژه ها یا محصولات خود را بارگذاری کنید و کسب و کار خود را گسترش دهید.

بدون نظرات

نظری دارید ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

کلیه مطالب و حقوق وب سایت متعلق به آرک دپارت می باشد استفاده از مطالب و تصاویر وب سایت تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به وب سایت آرک دپارت مجاز می باشد

اطلاعات خود را وارد کنید

یا    

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account