لطفا تا بارگذاری کامل تصاویر منتظر بمانید

طراحی خانه فروردین

طراحی خانه فروردین توسط گروه معماری پیرامون در زمینی ۲۷۰ مترمربعی، در نزدیکی میدان نقش‌جهان اصفهان انجام‌شده است. این خانه به دلیل محدودیت‌های ساخت‌وساز توسط شهرداری، تنها ۹ متر ارتفاع دارد تا مطابق با خط افق محله و ساختمان‌های همسایه‌اش باشد. با آرک دپارت همراه باشید.

نام: خانه فروردین
معمار: دفتر معماری پیرامون
سرپرست طراحی: بهروز شهبازی
تیم طراحی: آرمان نصر اصفهانی، آناهیتا شادکام
نوع کاربری: مسکونی
سال ساخت: ۲۰۱۴
مساحت زیربنا: ۶۴۰ مترمربع
وضعیت: ساخته‌شده
عکاس: حسین فراهانی

در طراحی خانه مسکونی فرودین، به دلیل جبران محدودیت‌های اعمال‌شده، شهرداری این اجازه را به کارفرما داد تا به‌جای اشغال و ساخت در ۶۰% از سطح زمین، ساختمان ۸۰% سطح اشغال داشته باشد.

یکی از چالش‌های اصلی در طراحی خانه فروردین، دسترسی به فضای سبز بود؛ بنابراین پوشش گیاهی در طبقات مختلف و همچنین روی پشت‌بام گسترش یافت. این امر باعث شد تا سقف ساختمان با تعریفی جدید، یک فضای آزاد قابل سکونت برای تقویت خط افقی ارائه دهد.

در ضلع جنوبی خانه فروردین به دلیل کوتاه بودن فاصله، دید به‌صورت محدود است. به همین دلیل برای جل این چالش و دید بهتر، جهت‌نما از سمت جنوب به سمت شرق و غرب چرخید. این اقدام نه‌تنها از منظر محدود مراقبت می‌کرد، بلکه چشم ناظر را به سمت پوشش گیاهی ضلع شرقی و غربی ساختمان معطوف می‌ساخت.

همین الان تو آرک‌دپارت ثبت‌نام کن و کسب و کارتو گسترش بده.

با توجه به چالش‌های ذکرشده، پوشش‌های گیاهی استفاده‌شده در هر بخش، بر اساس نوع سازگاری با معیارهای تعیین‌شده برای هر طرف انتخاب شدند. به‌عنوان‌مثال در بخش غربی ساختمان، به دلیل تابش نور کمتر، از گیاهانی استفاده شد که به نور مستقیم خورشید نیاز کمتری دارند. علاوه بر این، برای ایجاد نما و دید بصری بهتر به ساختمان برای عابران پیاده، در این سمت از گیاهان رونده استفاده شد.

همچنین در بخش جنوبی، از بوته‌هایی با ارتفاع مناسب استفاده شد تا چشم‌انداز خوبی برای ساکنان داشته باشد.

جمع آوری اطلاعات| تحریریه آرک دپارت
منبع: archdaily

همین الان تو آرک‌دپارت ثبت‌نام کن و کسب و کارتو گسترش بده.

بدون نظرات

نظری دارید ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

کلیه مطالب و حقوق وب سایت متعلق به آرک دپارت می باشد استفاده از مطالب و تصاویر وب سایت تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به وب سایت آرک دپارت مجاز می باشد

اطلاعات خود را وارد کنید

یا    

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account