لطفا تا بارگذاری کامل تصاویر منتظر بمانید

بازسازی مسکن موصل پس از جنگ – طرح برتر مسابقه

سرزمین موصل در وضعیت پسا جنگ با لایه ای از مخروبه های موصل قبل از جنگ پوشیده شده، خرابه هایی که بقایای دوره های مختلف حیات تاریخی شهر است؛ زمینی بدون سرزمین. با آرک دپارت همراه باشید تا با طرح برتر و برگزیده معماران ایرانی برای بازسازی مسکن موصل پس از جنگ که از میان ۲۲۳ طرح انتخاب شده است آشنا شوید.

نام: بازسازی مسکن موصل
معمار: استودیو معماری گرید (Grid studio) – مينا سعادت فرد، علي ارزاقي
تیم طراحی: پرهام استوار، زهرا حقي
مکان: موصل، عراق
سال ساخت: ۱۳۹۶
طرح برتر و برگزیده در بین ۲۲۳ طرح مختلف بین‌المللی

پیشنهاد موقعیت قرارگیری پروژه در بخش شمالی شهر قدیم موصل است که آسیبهای عمده ای در طول جنگ اخیر دیده است. کانسپت اصلی پروژه تولید یک میان فضای شهری افقی (in-between space) در این لایه مخروبه با بلند کردن سطح پروتوتایپهای مسکونی از زمین است، به بیانی دیگر تولید یک سطح موازی در بالا و فعال کردن ووید میان دو سطح با تراکم انسانی ایده اصلی پروژه را شکل داده است. کف پروژه از زمین برخاسته و میدان- بازاری باز و پویا در لایه ای افقی در زیر خود تشکیل داده که بستری جهت بازیابی حیات دوباره اقتصادی ساکنین، تولید تجربه ای امن، شفاف و پایدار از شهر را مهیا می کند.

این میان-سطح شهری بر روی پلتفرمی وسیع قرار گرفته است که حدود چند پله از کف اصلی شهر بالاتر است، این پلتفرم مرتفع با ضایعات ساختمانی باقی مانده از تخریبات جنگ پر شده است که رویکردی جهت پاسخ به معضل جابه جایی این میزان عظیم ازضایعات است. شبکه ای از ستون ها و دیوارهای سازه ای کل بارسطح مسکونی را تحمل می کند ، سازماندهی فضایی میان عناصر سازه ای پروژه به قسمی برنامه ریزی شده تا فرصت های فضایی متنوعی برای فعالیت های شهری ایجاد کند. برخی از مخروبه های دارای ارزش تاریخی یا معماری در میان دیواره های سازه ای و فضای خالی بازار برای حفظ خاطره تاریخی شهر باقی مانده و حفظ شده اند؛ موزه ای زنده و بدون دیوار در میان وویدی شهری.

هسته اولیه شکل گیری واحدهای مسکونی در سه تایپ اصلی ساده ولی کارکردی هماهنگ با شبکه سازه ای طراحی شده است، ترکیب بندی و چیدمان های مختلف این تایپ ها مولد تایپ های بزرگتر برای خانوارهای پرجمعیت تر و ساختارهای مسکونی جمعی برای شرایط مختلف زیستی خواهند بود. بواسطه سازماندهی دقیقی از تایپهای مختلف مسکونی، کیفیت های فضایی متنوعی در قالب محله هایی در بالای شهر شکل گرفته است.

تمامی واحدهای مسکونی در مجاورت یک حیاط مرکزی اشتراکی یا یک تراس سایه دار واقع شده اند که پاسخگوی نیازهای فرهنگی و اقلیمی ساکنین بوده و تجربه جمعی را تقویت می نماید. جزئیات طرح، مصالح و استراتژی فضایی ملهم از ویژگیهای معماری و محیطی منطقه می باشد.

جمع آوری اطلاعات| تحریریه آرک دپارت
منبع: Grid studio

اگر در حوزه‌ی معماری و ساختمان فعالیت می‌کنید هم‌اکنون در آرک‌دپارت ثبت‌نام کنید، اطلاعات خود را ثبت و پروژه ها یا محصولات خود را بارگذاری کنید و کسب و کار خود را گسترش دهید.

بدون نظرات

نظری دارید ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

کلیه مطالب و حقوق وب سایت متعلق به آرک دپارت می باشد استفاده از مطالب و تصاویر وب سایت تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به وب سایت آرک دپارت مجاز می باشد

اطلاعات خود را وارد کنید

یا    

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account