لطفا تا بارگذاری کامل تصاویر منتظر بمانید

طراحی و بازسازی ویلا روان کلارآباد

طراحی و بازسازی ویلا روان به‌عنوان یک ساختمان مرده که خاطرات دوران کودکی و نوستالژی را یدک می‌کشد در سواحل دریای خزر انجام‌شده است؛ ویلایی خصوصی که با توجه به خواسته کارفرما از تخریب بی‌برنامه نجات یافت تا برای یک خانواده در منطقه کلارآباد احیا شود. با آرک دپارت همراه باشید.

معمار: بابک آبنار
موقعیت پروژه: کلارآباد، مازندران
طراحی داخلی: علی روان‌پاک
متراژ پروژه: ۴۵۰ مترمربع
سال ساخت: ۲۰۱۶
عکاس: محمدحسن اتفاق، حامد فرهنگی

استراتژی طراحی ویلا روان با توجه به خواسته‌های مشتری حفظ‌شده است تا به‌طور کامل فضا و عملکرد در اختیار کاربران قرار گیرد و صرفاً مجموعه‌ای برای تحقق یک ایده انتزاعی نباشد؛ بنابراین با درخواست کارفرما شیوه بازسازی و نوسازی که در تمام دنیا به‌جای تخریب در نظر گرفته می‌شود مورداستفاده قرار گرفت. این خواسته‌ی معماری مطابق با زبان غالب ساختمان است و همانند یک کلاژ خاطرات و خواسته‌هاست.  از سوی دیگر دو معیار طراحی در بازسازی ویلا روان وجود داشت: به حداقل رساندن تخریب و بازگرداندن حس و حال شمالی ازدست‌رفته این فضا.

ساختمان موجود از بستر گسترده زمین جدا شد که نتیجه درک معماری توسط سازندگان بود. جهت‌گیری ساختمان ویلا روان از محور شمال به جنوب است که توسط یک مسیر حلقه‌ای نیمه اشکوب و یک راهرو تغییر جهت داده تا به‌عنوان یک پل ارتباطی متمرکز بین فضای داخلی و خارجی عمل کند. این موقعیت متمرکز منجر شد تا بالکن به یک کوتام در فضای باز تبدیل شود و منظره‌ای خیره‌کننده روبه‌دریای خزر پدید آورد.

در طراحی و بازسازی ویلا روان تمامی فضاها مجدداً ساخته‌شده است؛ یک آشپزخانه بزرگ جایگزین اتاق نشیمن شده است تا فعالیت‌های درون‌گرایانه اجتماعی را افزایش دهد. این فضا با توجه به اشتیاق کارفرما به پخت‌وپز و همچنین گذراندن بیشتر وقت با مهمانان در آشپزخانه به خوردن و صحبت کردن به‌جای نشیمن گسترش یافت.

 در طراحی و بازسازی ویلا روان، بعضاً به‌عمد بعضی از سطوح به‌صورت ناتمام می‌باشند و از صاف شدن زیاد آن اجتناب شده است. دلیل اجرا به این شیوه  ادغام سطوح جدید و قدیمی بتن برای حفظ هویت بنا است تا سطحی صاف و یکدست خلق شود.

در طراحی داخلی فضاهای خصوصی این ویلا، پنجره‌ها به صورتی است که حس لمس عناصر طبیعی مانند نور، آب و طبیعت برای خلق مکانی آرامش‌بخش به‌خوبی حس می‌شود.

جمع آوری اطلاعات| تحریریه آرک دپارت
منبع: archdaily

اگر در حوزه‌ی معماری و ساختمان فعالیت می‌کنید هم‌اکنون در آرک‌دپارت ثبت‌نام کنید، اطلاعات خود را ثبت و پروژه ها یا محصولات خود را بارگذاری کنید و کسب و کار خود را گسترش دهید.

بدون نظرات

نظری دارید ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

کلیه مطالب و حقوق وب سایت متعلق به آرک دپارت می باشد استفاده از مطالب و تصاویر وب سایت تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به وب سایت آرک دپارت مجاز می باشد

اطلاعات خود را وارد کنید

یا    

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account