لطفا تا بارگذاری کامل تصاویر منتظر بمانید

طراحی آپارتمان مسکونی صفری

طراحی آپارتمان مسکونی صفری دریکی از محله‌های قدیمی جنوب شرقی شیراز انجام‌شده است. متأسفانه امروزه تمرکز معماران در معماری و طراحی آپارتمان‌ها و محیط شهری، بر محله‌های ثروتمند متمرکزشده است تا اختلاف طبقاتی بیشتر دیده‌شده و کمبود پروژه‌های نوآورانه در چنین مناطقی نمایان شود. با آرک دپارت همراه باشید.

نام: آپارتمان مسکونی صفری
معمار: دفتر معماری اشعری
معمار مسئول: امیرحسین اشعری
تیم طراحی: زهرا جعفری، امیر ایران‌دوست حقیقی
مکان: شیراز
تاریخ: ۲۰۱۷
مساحت: ۱۳۰۰ مترمربع
نوع کاربری: مسکونی
وضعیت: ساخته شده
طراح سه‌بعدی: امیر ایران‌دوست حقیقی، مصطفی یکتارزاده
عکاس: پرهام تقی‌اُف

امروزه وضعیت محیط زیست رو به افول است و در کنار معماری نامتعارف، بر ساختار و چهره بصری شهری تأثیر گذاشته است؛ به همین منظور، دیدگاه اولیه در طراحی آپارتمان مسکونی صفری، تلاش برای احیای این وضعیت با توجه به رکود اقتصادی بود.

ایده اولیه در طراحی آپارتمان مسکونی صفری، ایجاد یک عنصر ارتباطی و وابسته در تمام طبقات بود. این عنصر ارتباطی در پوسته نما با استفاده از بافت آجر، پوسته دوبعدی را به جرم سه‌بعدی تبدیل کرد. با چرخش و خم کردن دیوار از محور اصلی، بخشی از فضای خصوصی داخل به فضای تراس اختصاص داده شد و نمای ساختمان به‌عنوان رابط بین فضای شهری و داخلی ساختمان شکل گرفت که نتیجه آن، ادغام نشیمن و ناهارخوری شد. بر این اساس، بیشتر فضاهای داخلی و خارجی ادغام شدند که به خلق نمایی چشمگیر با زاویه‌های گوناگون کمک کرد.

دیوارهای فضاهای خصوصی (اتاق‌ها) به‌واسطه یک تراس و عقب‌نشینی کوچک به سطح بالاتری از حریم خصوصی دست یافتند. تشکیل نمای سه‌بعدی به ایجاد یک سلسله‌مراتب کمک کرد تا بین محوطه خصوصی و عمومی واحدهای مسکونی در نما بیرونی مشخص باشد. با توجه به محدودیت‌های اعمال‌شده توسط شهرداری نسبت به اشرافیت دید به محله و همسایه‌ها، محور دید واحدها در نمای ساختمان تا ۱٫۷ متر بالا آورده شد.

ایده اصلی طراح برای جذب حداکثر دید بصری نما، استفاده از یک پوسته متخلخل آجری بود که از داخل ساختمان به‌هم‌پیوسته می‌شد. استفاده از این شبکه آجری، ضمن ایجاد یک نمای مستقیم، موجب حفظ حریم خصوصی در فضاهای داخلی و محدود شدن دید رهگذران می‌شود. البته در زیر شبکه‌ها از فلاور باکس استفاده شد تا دید به پایین برای ساکنین محدود شود.

اگر در حوزه‌ی معماری و ساختمان فعالیت می‌کنید هم‌اکنون در آرک‌دپارت ثبت‌نام کنید، اطلاعات خود را ثبت و پروژه ها یا محصولات خود را بارگذاری کنید و کسب و کار خود را گسترش دهید.

جمع آوری اطلاعات| تحریریه آرک دپارت
منبع: archdaily

بدون نظرات

نظری دارید ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

کلیه مطالب و حقوق وب سایت متعلق به آرک دپارت می باشد استفاده از مطالب و تصاویر وب سایت تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به وب سایت آرک دپارت مجاز می باشد

اطلاعات خود را وارد کنید

یا    

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account