لطفا تا بارگذاری کامل تصاویر منتظر بمانید

ساختمان مسکونی خانه کوچک – رتبه سوم جایزه معمار ۹۶

ساختمان مسکونی خانه کوچک در زمینی ۷۰ مترمربعی در اصفهان ساخته‌شده است. طراحی این ساختمان توسط مسیح فضیله انجام‌شده است و به صورتی است که محدودیت‌ها یک آپارتمان کوچک شکسته شده و فضاها به‌جای یک عملکرد خاص، تبدیل به فضایی چند عملکردی شده‌اند. با آرک دپارت همراه باشید.

نام: خانه کوچک
معمار مسئول: مسیح فضیله
مکان: اصفهان
نوع کاربری: مسکونی
سال ساخت: ۱۳۹۲-۱۳۹۵
مساحت زمین: ۷۰ مترمربع
مساحت زیربنا: ۲۸۵ مترمربع
وضعیت: ساخته‌شده
عکاس: فرشید نصرآبادی
جوایز: رتبه سوم مشترک در بخش ساختمان‌های مسکونی آپارتمانی در سال ۱۳۹۶

با توجه به افزایش جمعیت و تبدیل خانه های ویلایی به آپارتمان‌های کوچک و درنتیجه تبدیل مکان‌های سکونت به فضاهای محدود با عملکرد مشخص که اکثراً فاقد نور، دید و هوای مناسب هستند و علاوه بر تأثیر بر روحیه ساکنین، می‌تواند در تعاملات روزمره افراد با یکدیگر نیز، تأثیرگذار باشد.

پروژه ساختمان مسکونی خانه کوچک دارای زمینی به مساحت ۷۰ مترمربع بود که در حالت معمول، می‌توانست فضایی با مشخصات فوق شود. سعی ما در طراحی این ساختمان مسکونی این بود تا محدودیت‌های یک آپارتمان کوچک را بشکنیم و هر فضا به‌جای یک عملکرد خاص، تبدیل به فضایی چند عملکردی شود؛ علاوه بر آن، همه فضاهای مجموعه، دارای نور، دید و تهویه مناسب باشند.

با توجه به محدود بودن ابعاد زمین، محدودیت­های مشرفیت و محدودیت ارتفاع سعی بر آن شد تا به‌جای استفاده از عناصر تفکیک­کننده مانند دیوار، برای جداسازی فضاها، با طراحی ریز فضاهای هر واحد، در ترازهای ارتفاعی متفاوت، تفکیک فضاهای موردنظر صورت پذیرد تا ضمن ایجاد ارتباط منطقی بین فضاها و رعایت اصل سلسله‌مراتب، شاهد شکل­گیری فضاهایی انعطاف‌پذیر باشیم. با این کار فضایی یک­دست، گرم و دل‌باز با نور­گیری مطلوب ایجاد شد و حرکت از یک فضا به فضای دیگر، با تعداد محدود پله، انجام پذیرفت تا علاوه بر اینکه، حس حرکت و پویایی بیشتر شود، درعین‌حال این جابه‌جایی فضایی با سهولت انجام پذیرد و حس سکون و آرامش خانه از دست نرود. بدین ترتیب، فضاهای بلااستفاده به کمترین حد خود ­رسید و از جزء جزء فضاها استفاده ­شد و باعث شد افراد ساکن در مجموعه، کیفیت­های فضایی متنوعی را تجربه کنند.

در حقیقت در طراحی ساختمان مسکونی خانه کوچک، کل فضای خانه تبدیل به یک دستگاه پله شد که در آن اختلاف تراز پاگردها کمتر و هر پاگرد گسترده و تبدیل به یک فضای قابل‌استفاده شود؛ این دستگاه پله هم حس حرکت و پویایی و هم حس سکونت و آرامش را در خود داشت. از طرفی با کاشت گیاهان در سطح‌های مختلف و فضاهای بلااستفاده و ایجاد حس بصری و لامسه بین ساکنین و گیاهان، توانستیم کمی از حس خانه های ویلایی را در این ساختمان کوچک تداعی کنیم که تأثیر به سزایی در روحیه و شادابی ساکنین داشت.

انگیزه ما برای طراحی ساختمان مسکونی خانه کوچک، ایجاد الگویی برای طراحی ساختمان‌های بلندمرتبه است که علاوه بر اینکه بتواند کیفیت مناسب برای زندگی داشته باشد، از طرفی تأثیر مثبت آن بر تعاملات افراد در جامعه را بتوانیم شاهد باشیم.

جمع آوری اطلاعات| تحریریه آرک دپارت
منبع: حساب کاربری مسیح فضیله

اگر شما هم در حوزه‌ی معماری و ساختمان فعالیت می‌کنید هم‌اکنون در آرک‌دپارت ثبت‌نام کنید و پروفایل حود را ایجاد کنید.

بدون نظرات

نظری دارید ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

کلیه مطالب و حقوق وب سایت متعلق به آرک دپارت می باشد استفاده از مطالب و تصاویر وب سایت تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به وب سایت آرک دپارت مجاز می باشد

اطلاعات خود را وارد کنید

یا    

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account