لطفا تا بارگذاری کامل تصاویر منتظر بمانید

طراحی ساختمان اداری کار – خانه / تقدیر شده جایزه معمار ۹۶

طراحی ساختمان اداری کار – خانه به‌عنوان یک ساختمان اداری تحت تأثیر محدودیت‌ها و قوانین و مقررات منطقه‌ی مسکونی، توسط گروه معماری دات انجام‌شده است. مرز زمین این پروژه به‌گونه‌ای است که در بخش غربی ساختمان می‌بایست طبق قوانین و مقررات شهرداری طراحی شود و ساختمان دارای یک پخ ۴۵ درجه است و جلوی ضلع شرقی ساختمان ۱۰ متر پیش‌آمدگی دارد. با آرک دپارت همراه باشید تا با ساحتمان تقدیر شده جایزه معمار ۹۶ آشنا شوید.

نام: ساختمان اداری کار – خانه
معمار: گروه معماری DOT
معماران مسئول: آرش پیرایش، مهران حق‌بین
تیم طراحی: مونا اقتصادی، توکا محمودیان، بهار احسان
مکان: تهران، خیابان شریعتی
متراژ پروژه: ۷۰۰ مترمربع
نوع کاربری: اداری
سال ساخت: ۲۰۱۷
عکاس: استودیو دید
جوایز: تقدیر شده در بخش ساختمان‌های عمومی جایزه معمار ۹۶

با توجه به موقعیت ساختمان اداری کار – خانه و نوع کاربری آن به‌عنوان یک شرکت دانش‌بنیان تنها امکان نورگیری و ایجاد بازشو در نمای جنوبی ساختمان امکان‌پذیر بود. خواسته کارفرما ایجاد فضایی ایده‌آل برای ساعات کار طولانی کاربران بود؛ بنابراین علاوه بر طراحی فضاهای مدیریتی، کار، جلسات و اتاق فکر، نیاز به فضاهای استراحت و تفریح دیده می‌شد.

در این ساختمان یک دسترسی عمودی در انتهای شمالی تعبیه‌شده است. با قرار دادن یک وُید با دیوار عمودی سبز در امتداد شرقی- غربی، ضمن امکان نفوذ نور طبیعی به راه‌پله و دفتر مرکزی، حس طراوت و شادابی به محیط کار بخشیده شده است.

در طراحی ساختمان اداری کار – خانه، با توجه به عرض کم زمین و به‌منظور افزایش بهره‌وری از فضا و ایجاد انعطاف‌پذیری طراحی داخلی، بسیاری از مناطق محصور مانند اتاق سرور، قفسه‌های بایگانی و قفسه‌های کتاب در نمای جنوبی قرارگرفته است.

در پاسخ‌دهی به لبه پخ ۴۵ درجه‌ای نسبت به ساختمان همسایه و با توجه به مرز جلویی ساختمان که توسط مقررات شهرداری تعیین‌شده است، نمای جنوبی ساختمان با الگویی ریتمیک طراحی‌شده است که نتیجه بازی با توده‌های جامد و پنجره‌هاست و در نمای داخلی به‌صورت جعبه‌های گل نمایان می‌شود. همچنین این دیوار سبز و فلاورباکس، با سیستم آبیاری اتوماتیک تجهیز شده است.

جمع آوری اطلاعات| تحریریه آرک دپارت
منبع: archdaily

اگر در حوزه‌ی معماری و ساختمان فعالیت می‌کنید هم‌اکنون در آرک‌دپارت ثبت‌نام کنید، اطلاعات خود را ثبت و پروژه ها یا محصولات خود را بارگذاری کنید و کسب و کار خود را گسترش دهید.

بدون نظرات

نظری دارید ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

کلیه مطالب و حقوق وب سایت متعلق به آرک دپارت می باشد استفاده از مطالب و تصاویر وب سایت تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به وب سایت آرک دپارت مجاز می باشد

اطلاعات خود را وارد کنید

یا    

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account